"Використання ІКТ у навчально-виховному процесі"
Інтернет-семінар проводиться з 25-27 січня 2017 року міським методичним кабінетом управління освіти виконавчого комітету Світловодської міської ради
Використання ІКТ у практиці
позашкільних навчальних закладів
Використання ІКТ у практиці ЦДЮТ
Інформацію підготувала адміністрація ЦДЮТ
м. Світловодська
Інформаційні та комунікаційні технології (ІКТ) за короткий час стали невід’ємною складовою сучасного суспільства. У багатьох країнах світу вільне володіння цими технологіями є складовою базової освіти. Впровадження в освіту ІКТ сприяє підвищенню її якості, а також удосконаленню організації діяльності позашкільного навчального закладу та управління ним. Це дозволяє оптимізувати процес обміну інформацією, застосовуючи ефективні управлінські рішення.
Запровадження інформаційно-комунікаційних технологій у позашкільній освіті – це необхідність сьогодення, оскільки більшість дітей ознайомлюються з комп’ютером набагато раніше, ніж це їм може запропонувати навіть школа. Необхідно враховувати, що до школи приходять нові покоління дітей, які живуть в інформаційному, динамічному, емоційно напруженому середовищі.
Для практичної реалізації впровадження ІКТ в навчально-виховний процес Світловодського центру дитячої та юнацької творчості, передбачається вміння керівників гуртків користуватися засобами новітніх інформаційних технологій. Структурна побудова заняття з використанням ІКТ змінює саму суть навчально-виховного процесу, занурюючи його учасників у спілкування, де ролі керівника гуртка і вихованця врівноважені: обидва працюють для того, щоб навчитися, ділитися своїми знаннями, досягненнями свого життєвого досвіду. Важливими тут є не те, як багато діти знають, а як вони дізналися про це та що робитимуть зі своїми знаннями.
Одним із вирішальних чинників ефективного використання засобів інформаційних технологій у навчально-виховному процесі Центру є знання й уміння керівників гуртків у сфері застосування цих технологій, розумного поєднання нових технологій із традиційними. Запровадження інформаційних технологій у навчально-виховний процес має враховувати наявні досягнення в галузі психології, педагогіки та методики навчання різних видів мистецтва, педагогічні надбання й традиції.
У сучасних умовах важливим елементом предметно-ігрового середовища, яке розвиває під час проведення занять, стають нові інформаційні технології, в основі яких лежить використання комп’ютерної техніки.
У зв’язку з цим особливу увагу педагоги приділяють створенню інтегрованого розвивального предметно-ігрового середовища на занятті, де комп’ютер як засіб найбільш природно поєднаний з іншими дидактичними засобами й методами. За такого підходу комп’ютер стає розвивальним і збагачувальним сучасним засобом самостійної діяльності дитини. Використання інформаційно-комунікаційних технологій на заняттях – справа непроста, оскільки вимагає великих затрат часу на підготовку. Крім того, керівник гуртка повинен володіти навиками роботи з різними програмними продуктами, щоб підготувати якісний комп'ютерний супровід заняття.
Як же ми, керівники гуртків поєднуємо комп’ютер зі змістом, формами та методами навчання, які вже є в сучасній позашкільній освіті?
Традиційними є такі методи, як бесіда, розповідь вчителя, пояснення, самостійне вивчення матеріалу, що доповнюється показом таблиць, плакатів іншої наочності та поєднуються з новими формами організації навчальної діяльності гуртківців (проектні методи, робота в групах та з партнерами тощо). Зазвичай у кожному занятті ми можемо спостерігати таку структуру:
- актуалізація опорних знань;
- формування нових понять;
- застосування знань та формування вмінь.
Зрозуміло, що важко за допомогою комп’ютера розвивати творчі здібності вихованців, тому на другому етапі найчастіше використовуються традиційні вербальні методи, які можуть доповнюватися малюнками, моделями, анімаціями з допомогою комп’ютера. А ось на першому та третьому етапах комп’ютер є дуже доцільним як засіб організації навчальної діяльності гуртківців.
Сучасні комп’ютерні технології дозволяють:
- використовувати відео фрагменти, анімації із зупинками, їх коментарем;
- багаторазово повторювати різноманітні інтелектуальні процедури;
- автоматизувати контроль та оцінювання рівня навчальних досягнень вихованців.
Отже, мультимедіа є виключно корисною та плідною навчальною технологією, завдяки притаманній їй інтерактивності, гнучкості й інтеграції різноманітних типів мультимедійної навчальної інформації, а також завдяки можливості врахування індивідуальних особливостей гуртківців та сприяння підвищенню їх мотивації. Мультимедійні засоби навчання є перспективним і високоефективним інструментом, що дозволяє надавати інформацію в більшому обсязі, ніж традиційні джерела інформації в тій послідовності, що відповідає логіці пізнання. Завдяки цій технології можна покращити процес навчання на якісно новий рівень.
Адміністрація закладу, педагоги кваліфіковано обирають й застосовують саме ті технології, які повною мірою відповідають змісту й завданням навчально-методичної роботи Світловодського центру дитячої та юнацької творчості, сприяють досягненню мети гармонійного розвитку педагога з урахуванням його індивідуальних особливостей та готовності використовувати ІКТ як допоміжний навчально-виховний ресурс.
Форми методичної роботи, які передбачають використання ІКТ, систематично впроваджуються у практичній діяльності ЦДЮТ:
- тематичні педагогічні ради;
- методичні ради;
- школа молодого керівника гуртка;
- методичні об’єднання за напрямками;
- робота керівника гуртка за темами самоосвіти;
- семінари-практикуми;
- атестація;
- педагогічний моніторинг;
- поширення педагогічного досвіду.
Інноваційні форми впровадження ІКТ у навчально-методичну діяльність ЦДЮТ ми реалізуємо, спланував шляхи та перспективи розвитку інноваційного досвіду за алгоритмом:
- здійснення самоаналізу діяльності закладу;
- узагальнення досвіду (форма представлення – портфоліо);
- демонстрування досвіду (форма представлення – презентація);
- поширення досвіду (участь у конкурсі, майстер-клас).
- аналіз виховної та методичної системи закладу;
- робота з обдарованими дітьми;
- організація дозвілля та відпочинку вихованців гуртків ЦДЮТ.
Створення та підтримка Сайту управління освіти м.Світловодська є невід’ємним інформаційним простором діяльності команди нашого закладу.
Адміністрація ЦДЮТ відповідає за змістовне наповнення інформаційної ланки позашкільної освіти та її своєчасне оновлення.
Реалізація вищезазначених напрямків діяльності переслідує наступні цілі:
- позиціонування закладу, тобто надання йому оригінального, сприятливого іміджу;
- створення стійкої позитивної громадської думки щодо високого авторитету закладу та якості його освітніх послуг;
- вихід навчально-виховної діяльності Центру дитячої та юнацької творчості м. Світловодська на якісно новий, вищий рівень розвитку.
Враховуючи недоліки недостатньої матеріально-технічної бази ЦДЮТ, впровадження ІКТ має значні переваги для всіх учасників навчально-виховного процесу позашкільної освіти міста – керівників гуртків, вихованців, адміністрації, батьків, управління освіти
На фото: семінар-тренінг для керівників гуртків на тему «Розвиток обдарованості засобами виховання», підготовлений та проведений заступником директора з НВР, Куценко О.М.
На фото: круглий стіл «Соціальне партнерство закладу як необхідна умова розвитку позашкільної освіти в рамках сучасності», підготовлений та проведений заступником директора з НМР, Ніколаєнко С.В.
На фото: керівник гуртка «Пеленг», Пасько Л.А., який систематично використовує комп’ютер на заняттях гуртка.
На фото: презентація Світловодського центру дитячої та юнацької творчості, в рамках Пленеру.